SZKOŁA PODSTAWOWA
W KRÓLOWEJ POLSKIEJ
SP
ROK SZKOLNY 2018/2019
Zakończenie roku szkolnego 2018/2019
Który uczeń nie czeka na ten dzień? Nawet, jeśli w szkole jest fajnie, to ciepłe dni sprawiają, że praktycznie każdy z utęsknieniem wypatruje zakończenia roku szkolnego. To dzień, w którym odświętnie ubrani uczniowie przychodzą do szkoły, by odebrać świadectwa ukończenia kolejnej klasy lub szkoły.
I tak 19 czerwca 2019 r. (wcześniej niż planowano) Dyrektor szkoły Pani Anna Dudzińska pogratulowała uczniom uzyskanych wyników w nauce i wielu sukcesów w konkursach i zawodach sportowych. Przy tej okazji zostały wręczone nagrody dla uczniów III klasy, którzy otrzymali wyróżnienie w konkursie Planeta Energii i dostali oprócz nagród rzeczowych czek na 2000 zł oraz przepiękną statuetkę.
Uczniowie VIII klasy , absolwenci szkoły, złożyli podziękowania dyrektorowi i Gronu Pedagogicznemu za przekazaną wiedzę, opiekę i troskliwość, a uczniowie VII klasy pożegnali się ze swoimi starszymi kolegami ciepłymi słowami. Dyrektor szkoły oraz wychowawczyni VIII klasy wręczyli świadectwa ukończenia szkoły, zaświadczenia z wynikami sprawdzianu i pamiątkowe dyplomy. Podziękowania otrzymali rodzice uczniów, którzy aktywnie działali na rzecz szkoły poprzez pracę w Radzie Rodziców. Najlepsi uczniowie z klas IV-VIII otrzymali z rąk dyrektora świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe. Natomiast uczniowie ze średnią ocen co najmniej 5,2 otrzymali dodatkowo Nagrodę Dyrektora Szkoły oraz dokonali wpisu w Złotej Księdze Szkoły Podstawowej w Królowej Polskiej. Podczas uroczystości wręczone zostały także listy gratulacyjne rodzicom wyróżnionych uczniów. Na zakończenie apelu Dyrektor szkoły podziękowała nauczycielom za rzetelną i efektywną pracę z uczniami, rodzicom za współpracę, Radzie Rodziców za działania podejmowane na rzecz uczniów i rozwoju szkoły oraz wszystkim którzy ze szkołą współpracowali i ją wspierali. Kończąc uroczystość Dyrektor szkoły życzyła wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji.
PŁYWACKIE SUKCESY
Nasi uczniowie zaskakują nas coraz bardziej sowimi zdolnościami. W przed dzień wakacji troje z nich rodzinnie stanęło na podium zawodów pływackich z okazji Dnia Dziecka o Puchar Prezydenta Nowego Sącza Ludmira Handzla.
Natalia Szmit - II miejsce w kategorii wiekowej 7 - 8 lat dziewczęta
Grzegorz Wacławiak - II miejsce w kategorii wiekowej 7-8 lat
Franek Wackławiak - II miejsce w kategorii wiekowej 9- 10 lat
Życzymy dalszych sukcesów!!!!!!
UNIWERSYTET MŁODEGO ODKRYWCY
7 czerwca zakończyły się zajęcia z pierwszej pomocy prowadzone w Instytucie Zdrowia PWSZ w Nowym Sączu w ramach projektu "Uniwersytet Młodego Odkrywcy". Nasz szkoła jako jedyna z całej gminy została zakwalifikowana do projektu dzięki czemu uczniowie klasy IV i V mogli poczuć się jak prawdziwi studenci Instytutu Zdrowia i poznać tajniki pierwszej pomocy przedmedycznej dzięki wspaniałym wykładowcom wyższej uczelni.
W ramach projektu odbyło się 5 trzygodzinnych spotkań w trakcie, których kształtowane były u ucznia zachowania charakteryzujące się gotowością do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem wśród uczestników i wierzymy, że przyniosą wymierne owoce. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z projektu.
Gminne Igrzyska Młodzieży Szkolnej
Nasi najmłodsi wspaniali sportowcy (pierwszaki) pokazali co potrafią i kilka raz stawali na podium w tegorocznych Gminnych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej i to jest to GRATULUJEMY!! Brawo dla nich👏 tym bardziej, że to ich pierwsze Gminne Igrzyska Sportowe!!! Oby tak dalej!!!Serdecznie gratulujemy wszystkim, którzy wspaniale reprezentowali naszą szkołę.
ZNÓW MOŻEMY SIĘ POCHWALIĆ SUKCESEM NASZYCH UCZNIÓW!!!
Dzisiaj, tj. 4 czerwca w Miasteczku Galicyjskim, w Ratuszu, podczas uroczystego wernisażu wystawy pokonkursowej, odbyło się rozdanie nagród i wyróżnień. Na liście laureatów XI Międzypowiatowego konkursu dla uczniów wszystkich szkół Sądecczyzny i osób o specjalnych potrzebach edukacyjnych w konkursie: "Pejzaż sądecki – kolaż marzeń i rzeczywistości" znaleźli się uczniowie SP w Królowej Polskiej. Nagrody otrzymały: Sabina Gomółka (kl. 8) oraz Zuzanna Jarosz (kl. 5). Wyróżnienie natomiast przypadło Julii Rams (kl. 5) i Oskarowi Wysowskiemu (kl. 4). Gratulujemy laureatom oraz ich opiekunowi Pani Dyrektor Annie Dudzińskiej, której starania nie idą na marne i przekładają na sukcesy naszych uczniów. Dziękujemy wam za tak wspaniałą promocję naszej szkoły na terenie Sądecczyzny.
WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE "PLANETA ENERGII"
Uwaga uwaga! Znamy zwycięzców IX edycji ogólnopolskiego konkursu "Planety Energii"!!! Miło nam poinformować, że jury konkursowe pod przewodnictwem ambasadora "Planety Energii", dr. Tomasza Rożka, wyłoniło laureatów dziewiątej edycji konkursu! Wyróżnienie otrzymała kl. III Szkoły Podstawowej w Królowej Polskiej. Nagrodą jest zestaw gadżetów oraz książki z autografem ambasadora konkursu dla każdego ucznia jak również 2.000 zł z przeznaczeniem na cele edukacyjne wynikające z potrzeb klasy.
SERDECZNIEGRATULUJEMY!!! Relacja z realizacji projektu:
WYCIECZKA SZKOLNA
W dniach 31 maja - 1 czerwca 2019 r. uczniowie naszej szkoły przebywali na wycieczce i zwiedzili Zamek w Baranowie Sandomierskim, Sandomierz oraz Kazimierz Dolny. Jedna z naszych uczennic miała możliwość zaprezentowania swoich umiejętności i dała koncert na Zamku w Baranowie Sandomierskim. Pogoda nam dopisała i wróciliśmy cali, zdrowi, bardzo zmęczeni i pełni wrażeń z wyjazdu.
DZIEŃ STROJU HISTORYCZNEGO
29 maja br. w Szkole Podstawowej w Królowej Polskiej odbył się Dzień Stroju Historycznego. W murach naszej szkoły gościliśmy więc: królów, księżne, damy dworu, rycerzy oraz boginie greckie. Niektóre stroje wymagały dużo pracy ze strony uczniów i rodziców, a inne były wypożyczone z profesjonalnych wypożyczalni. Największy zachwyt wzbudzała kreacja uczennicy kl.V, Zuzi Jarosz, która wcieliła się w damę dworu z czasów panowania króla Kazimierza Wielkiego.
SUKCES NASZEGO UCZNIA
Już po raz jedenasty odbył się w SP w Jamnicy Gminny Konkurs Matematyczny, który miał na celu wyłonienie najlepszych matematyków w gminie. W tym roku zmieniono trochę formułę konkursu, bowiem oprócz klas starszych mogli wziąć w nim udział również uczniowie klasy V i VI. Każda klasa pisała swój test dostosowany do jej poziomu. Konkurs przygotowały i poprowadziły panie mgr Małgorzata Kuligowicz i mgr Joanna Kogut.Nasz uczeń Dawid Groń z klasy VII uzyskał II miejsce .Gratulujemy.
PLANETA ENERGII
W ramach projektu ,,Planeta Energii” nasza szkoła wzięła udział w konkursie dla nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych, którego głównym celem jest edukacja najmłodszych nt. energii elektrycznej, jej roli w codziennym życiu oraz niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą nieprawidłowe korzystanie z urządzeń elektrycznych lub nierozważne zachowanie w pobliżu obiektów energetycznych.
W projekcie uczestniczyli uczniowie klas III. Podczas przeprowadzanych działań rozbudzali swoją ciekawość poznawczą, zdobywali i utrwalali nowe treści. W ramach zadania konkursowego stworzono gazetkę na korytarzu szkolnym oraz napisano autorski scenariusz zajęć: "Pokój Energii". Były to zajęcia przeprowadzone na wzór popularnych pokojów zagadek. Uczniowie musieli zmierzyć się zadaniami, które min. sprawdzały zdobyte dotychczas wiadomości dotyczące prądu i elektryczności, aby znaleźć skarb "BATERIĘ MOCY" i uratować Planetę Energii. W scenariuszu wykorzystano nowe technologie ukrywając zagadki i zadania pod kodami QR. Foto relację z projektu znajdziecie tutaj
WIELKI SUKCES NASZEGO UCZNIA
30 kwietnia odbyły się eliminacje do XXIV Powiatowego Konkursu Młodych Muzyków - Instrumentalistów pod patronatem Starosty Nowosądeckiego Marka Kwiatkowskiego w których wzięli udział nasi uczniowie:
1.Martynka Książkiewicz uczennica kl. II zaprezentowała utwór na pianinie 2.Kacper Król uczeń klasy IV zagrał na akordeonie utwór ludowy pt. ,,Hej, z góry , z góry”.
3. Mateusz Jaworski uczeń klasy V zaprezentował na klarnecie utwór Fryderyka Chopina ,,Nocturne op.9nr.24”
Nasi uczniowie godnie reprezentowali nasza szkołę i swoje talenty, a dowodem na to jest I miejsce Mateusza Jaworskiego. Foto relację z konkursu oraz koncertu laureatów, który odbył się 10 maja, można obejrzeć na facebooku Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Starym Sączu
BEZPIECZEŃSTWO NA DRODZE I PIERWSZA POMOC
Jak wiemy pierwsza pomoc oraz bezpieczne poruszanie się po drogach są czynnikami kluczowym podczas zdarzeń nagłych zagrażających życiu lub zdrowiu. Na zajęciach prowadzonych przez naszych gości kształtowane były u uczniów, tak ważne w dzisiejszym świecie zachowania charakteryzujące się gotowością do niesienia pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego na terenie szkoły i poza nią.
SUKCES NASZEJ UCZENNICY
Serdecznie gratulujemy naszej uczennicy Nikoli Ząber zdobycia wyróżnienia w IV Międzyszkolnym Konkursie Poetyckim "Czytam bo lubię" organizowanym przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Nowym Sączu. Czytanie to jedna z pasji naszej uczennicy, dzięki, której może rozwijać się również w innych dziedzinach. Śmiało może powiedzieć, że "Czytam bo lubię".
#jestnaswięcej
Hejterzy są w internecie najgłośniejsi, ale wcale nie jest ich najwięcej. Dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji i tym samym udowodniamy że hejt nie jest nam obojętny. Przeciwstawiamy się mu razem z innymi! Nie boimy się stanąć w obronie tych, którzy są atakowani w sieci. Okazujemy solidarność z ofiarami zakładając pomarańczowe sznurówki - symbol akcji. Pokazujemy, że #jestnaswięcej.
IV PRZERWA NA CZYTANIE
W dniu 14 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. „Przerwa na czytanie.” Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe oraz zachęcenie ich do sięgania po książkę w każdej sytuacji i miejscu.
Uczniowie przynieśli swoje ulubione książki. Chętni przebrali się za postacie z książek. Na przerwach każdy szukał wygodnego miejsca, siadał i czytał. Młodszym dzieciom, zgromadzonym w jednej z klas, czytała Pani Dyrektor. Dzieci obejrzały też teatrzyk kamishibai „Brzydkie kaczątko” przygotowany przez bibliotekarza.
ŻYWA LEKCJA HISTORII
13 maja br. uczniowie z klas V-VIII wzięli udział w żywej lekcji historii, tj. w spacerze historycznym po centrum Nowego Sącza, który poprowadził znany sądecki historyk, dr Łukasz Połomski. Dzięki tej lekcji dowiedzieliśmy się o smutnej historii Żydów zamieszkujących getto sądeckie w czasie II wojny światowej, o straszliwych egzekucjach na terenie getta oraz okrucieństwach w więzieniu gestapowskim na ul. Pijarskiej. Zwróciliśmy również uwagę na pożydowskie piękne kamienice na ulicy Jagiellońskiej. Byliśmy też przy obiektach religijnych, tj. bożnicy przy ul. Wąsowiczów i synagogi przy ul. Kazimierza. Następnie udaliśmy się na cmentarz żydowski przy ul. Rybackiej, po którym oprowadziła nas Pani Basia Maleczek, opiekunka tegoż cmentarza. Uczniowie kl.V po żywej lekcji historii napisali krótkie notatki na temat wrażeń i przemyśleń z spaceru śladami historii po Nowym Sączu. Poniżej można zapoznać się z pracami poszczególnych uczniów:
Kamil Tarasek, Martyna Jawor, Alicja Poręba, Zuzanna Jarosz.
GMINNY KONKURS RECYTATORSKI
Mamy laureatów Gminnego Konkursu Recytatorskiego! Dzisiaj, tj. 7 maja, uczniowie SP w Królowej Polskiej wzięli udział w konkursie recytatorskim, który odbył się w Świetlicy Wiejskiej w Mszalnicy. Pierwsze miejsce w kategorii klas I - III zdobyla Patrycja Jarosz, uczennica kl.III, opiekun- Jadwiga Rysiewicz Drugie miejsce w kategorii klas IV - VI zdobyla Aleksandra Nowak kl. IV., opiekun- Anna Dudzinska. Laureatom oraz wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!!! Zdjęcia
GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
Dnia 30 kwietnia 2019 r. odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny klas I-III. Wyróżnienie zdobyła Martyna Mordarska z kl.III. Opiekun - Jadwiga Rysiewicz. Serdecznie gratulujemy opiekunowi oraz Martynce sukcesu.
AKADEMIA 3 MAJA
30 kwietnia 2019 roku odbyła się w naszej szkole akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja i Święta flagi, które przypada na dzień 2 maja. Akademię przygotowali uczniowie pod opieką pani Elżbiety Velarde Vasquez . Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Anna Dudzińska. Następnie uczniowie przedstawili program nawiązujący do historii Konstytucji 3 maja i polskich symboli narodowych
WYJAZD DO WADOWIC I OŚWIĘCIMIA
25 kwietnia 2019 roku uczniowie klas VII i VIII wraz z kolegami i koleżankami ze Szkoły Podstawowej w Boguszy wyjechali do Wadowic i Oświęcimia. Odwiedziliśmy muzeum - Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach oraz Bazylikę Mniejszą Ofiarowania NMP, a następnie udaliśmy się do Oświęcimia, gdzie wraz z przewodnikiem weszliśmy na teren byłego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz - Birkenau. Był to poruszający i skłaniający do refleksji wyjazd! Zachęcamy do zapoznania się z pracą jednego z uczniów z wrażeń i przemyśleń z wyjazdu trudnej historii Polski.
WARTO OBEJRZEĆ
Zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego o przewodniku duchownym siostry Faustyny, ojcu Józefie Andraszu. Polecamy go ze względu na fakt , iż pojawiają się w nim aktorzy, których spotykacie niemal codziennie w naszej szkole tj. Ks. Krzysztof Pasyk (proboszcz parafii Królowa Górna ), oraz Oskar Wysowski obecnie uczeń kl. IV. (podczas nagrań uczęszczał do kl.II). Ponadto występuje w nim Ks. Jan Lorek, który związany jest z parafią Kamionka Wielka.
Polecamy go waszej uwadze, a tutaj zamieszczamy lInk do filmu
Światowy Dzień Muffina
Muffinki pochodzą z Anglii - powstały na przełomie X i Xi wieku i początkowo stanowiły przekąski dla najbiedniejszych. Dopiero z czasem zyskały uznanie wśród arystokracji, obecnie Dzień Muffina świętowany jest na całym świecie 30 marca. Z tej okazji również u nas w szkole odbył się "TARG MUFFINKÓW". Każdy chętny uczeń mógł przynieść upieczone muffinki, a następnie na długiej przerwie sprzedać je swoim kolegom i koleżankom oraz pracownikom szkoły za symboliczną 1 zł. Zebrane pieniądze zasiliły Samorząd Uczniowski, którego członkowie byli pomysłodawcami akcji.
Uczniowie zaszokowali swoim zaangażowaniem w projekt! W szkole unosił się piękny zapach muffinków, których wygląd zapierał dech w piersiach, nie mówiąc już o smaku. BYŁO PRZEPYSZNIE :-)
WYJAZD STUDYJNY DO MARKOWEJ, BEŁŻCA I WARSZAWY
23-24 marca br. wzięliśmy udział w wyjeździe studyjnym do Markowej, Bełżca i Warszawy (5 uczniów z klasy VIII, 4 uczniów z klasy VII oraz opiekun,nauczyciel historii, Pani Elżbieta Velarde Vasquez) w ramach realizowanego przez nas projektu edukacyjnego „Ciemności kryją ziemię”. W Markowej byliśmy w przededniu Narodowego Dnia Pamięci Polaków Ratujących Żydów. Zwiedziliśmy tam muzeum ku czci rodziny Ulmów, którzy oddali życie za przechowywanie pod swoim dachem Żydów w czasie II wojny światowej. Następnie udaliśmy się do Bełżca, do obozu zagłady Żydów, gdzie wzięliśmy udział w lekcji muzealnej. Następnego dnia udaliśmy się do Warszawy, gdzie zwiedziliśmy muzeum Polin, poświęcone historii Żydów w Polsce. W trakcie tego dwudniowego wyjazdu poszerzyliśmy wiedzę o Holocauście oraz o polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Prezentacja podsumowująca projekt oraz FOTO z wyjazdu
SPOTKANIE Z JEŻYCJADĄ
W dniu 29 marca uczniowie klasy 4 wzięli udział w lekcji bibliotecznej „Spotkanie z Jeżycjadą”. Bibliotekarz przybliżył im postać Małgorzaty Musierowicz, zaprezentował serię Jeżycjada oraz przeczytał fragment książki „Opium w rosole”. Uczniowie aktywnie rozwiązywali rebusy oraz zakodowane informacje. Na zakończenie każdy wybrał sobie książkę, z którą ma w domu zrobić sleeveface.
KIERMASZ WIELKANOCNY
W dniach 27 - 29.03.2019 w naszej szkole odbywał się kiermasz wielkanocny na którym można było zakupić ręcznie robione ozdoby wielkanocne min. kartki, jajka, świeczki, palmy, pierniczki. Kiermasz cieszył się wielką popularnością. Dziękujemy wszystkim, którzy zakupując przepiękne małe dzieła sztuki wsparli Radę Rodziców w Szkole Podstawowej w Królowej Polskiej. Podziękowania należą się także pomysłodawczyni kiermaszu Pani Katarzynie Wacławiak oraz wszystkim, którzy czynnie włączyli się w przygotowania tj. rodzicom, uczniom i nauczycielom. DZIĘKUJEMY SERDECZNIE
ŻYWA LEKCJA HISTORII
25.03.2019 w naszej szkole odbyła się żywa lekcja historii, która swoimi treściami obejmowała czasy gdy Polska znajdowała się pod zaborami i ukazywała dążenia do niepodległości oraz odzyskanie niepodległości. Program ponadto obejmował pokaz walk na szable, rekrutację żołnierzy, pokaz musztry. Uczniowie mieli również możliwość bezpośredniego kontaktu z replikami przedmiotów, strojów i uzbrojenia używanych w XIX wieku i na początku XX wieku.
SPEKTAKL NA LODZIE
28 III 2019 r. uczniowie klas młodszych i kl,IV wraz z opiekunami wybrali się do Krynicy Zdrój, gdzie w MOSiR był wystawiany spektakl „Lodowa Baśń - Niezwykłe przygody Sindbada Żeglarza”. Oglądaliśmy piękne widowisko na lodzie. Na arenie występowali tancerze, którzy w barwnych strojach, przy pięknej muzyce opowiadali nam przygody niestrudzonego żeglarza Sindbada. Wszyscy uczniowie z zachwytem oglądali tańce na lodzie, słuchali piosenek i oklaskiwali występujących artystów. Czas występów minął nam bardzo szybko, zadowoleni wróciliśmy do domów.
ZNÓW JESTEŚMY WŚRÓD LAUREATÓW KONKURSU PLASTYCZNEGO SPÓŁKI SĄDECKICH WODOCIĄGÓW
Dzisiaj w sali reprezentacyjnej nowosądeckiego ratusza rozstrzygnięto konkurs plastyczny "Woda - zdrowie i radość, który ogłosiła Spółka Sądeckie Wodociągi. Spośród 1700 nadesłanych prac wyłoniono zwycięzców. Do tych najpiękniejszych należała praca ucznia klasy 1. Szkoły Podstawowej w Królowej Polskiej - Wojciecha Gronia. Wojtusiu, serdecznie gratulujemy!
"W WIOSENNYM NASTROJU" - KONCERT
Oj działo się u nas dzisiaj, działo:))W bardzo radosnym nastroju powitaliśmy wiosnę!!! No cóż, pozwoliliśmy sobie na odrobinę szaleństwa😁,a to wszystko dzięki naszym utalentowanym dzieciom. Mamy wspaniałych artystów, niemalże cała orkiestra reprezentacyjna szkolnych muzyków. Cudowni wokaliści, tancerze no i oczywiście instrumentaliści (klarnet, obój, saksofon, pianino, perkusja, gitary, akordeon, organy), a przede wszystkim wspaniała publiczność!!! Myślę, że po tak hucznym muzykowaniu zima odejdzie od nas na dobre, a wiosna zagości nie tylko w kalendarzu, ale także w sercu każdego z nas😃.FOTO i FILM Z WYSTĘPÓW
TARGI EDUKACYJNE
18.03.2019r. nasi ósmoklasiści wzieli udział w Sądeckich Targach Edukacyjnych, które odbyły się hali sportowej Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Nadbrzeżnej. Była to świetna okazja do zapoznania się z ofertą liceów ogólnokształcących, techników, zasadniczych szkół zawodowych oraz publicznych placówek oświatowych. Wycieczka na targi miała ułatwić uczniom podjęcie tej jakże trudnej decyzji o wyborze dalszej drogi kształcenia. foto
KONKURS - Sądeckie wodociągi
Zachęcamy do obejrzenia prac naszych uczniów, które zostały wysłane na konkurs. FOTOGALERIA
Recytacja poezji Pani Franciszki Morańskiej
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Królowej Polskiej, biorąc udział w projekcie ,,Ciemności kryją ziemię", zgłębiają historię swojej małej ojczyzny. W ramach projektu 14 marca 2019 r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski, podczas którego zaprezentowano wiersze Pani Franciszki Morańskiej. Uczniowie mieli okazję przekonać się, że mimo upływu lat teksty pozostają aktualne. Pani Franciszka chętnie mówiła o małej ojczyźnie, pokazując radości i smutki ludzi żyjących w Królowej Polskiej oraz okolicznych miejscowościach. Miejmy nadzieję, że wiersze (między innymi dzięki naszym uczniom) nie zostaną zapomniane!!!
Wyniki konkursu:
I miejsce: Nikola Ząber (kl. VII)
II miejsce: Aleksandra Nowak (kl IV), Julia Rams (kl.V)
III miejsce: Wiktoria Baran (kl.IV), Alicja Poręba (kl.V)
Gratulujemy!!!
8 MARCA DZIEŃ KOBIET
Chłopcy z Samorządu Uczniowskiego z okazji Dnia Kobiet sprawili miłą niespodziankę wszystkim KOBIETOM (zarówno tym małym jak i dużym) naszej szkoły, obdarowując je z cukrową różą z dedykacją.
Serdecznie dziękujemy za pamięć!!!!
MOJA MAŁA OJCZYZNA WCZORAJ I DZIŚ
6 marca br. miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Moja mała Ojczyzna wczoraj i dziś", który stanowił cześć składową realizowanego przez nas projektu " Ciemności kryją ziemię". W konkursie wzięli udział uczniowie z klas I-VIII.
I miejsce zdobyła uczennica z klasy IV, Zofia Szmit
II miejsce: Julia Rams z klasy V oraz Oskar Wysowski z klasy IV
III miejsce: Natalia Szmit z klasy II oraz Monika Homoncik z klasy IV
Wszystkim wyróżnionym i nagrodzonym gratulujemy!
PIERWSZA POMOC
1 marca br. w ramach lekcji z edukacji dla bezpieczeństwa, w w klasie ósmej odbyły się praktyczne zajęcia udzielania pierwszej pomocy. Szkolenie to przeprowadziła Pani Barbara Wacławiak, położna pracująca w szpitalu w Nowym Sączu. Po zapoznaniu się z zasadami udzielania pierwszej pomocy, Pani Basia pokazała uczniom, jak należy właściwie przeprowadzić resuscytację oraz jak pomóc poszkodowanemu w sytuacji zadławienia. Następnie wszyscy uczniowie zastosowali tę wiedzę w praktyce, ćwicząc działania resuscytacyjne oraz udzielając pierwszej pomocy w sytuacji zadławienia. Były to bardzo wartościowe zajęcia, za co jesteśmy bardzo wdzięczni Pani Wacławiak. Dziękujemy!
PRZYGOTOWANIA DO KIERMASZU
Przygotowania do kiermaszu wielkanocnego idą pełną parą. Kartki wielkanocne mamy już gotowe teraz czas na inne ozdoby. Dlatego spotkaliśmy się (uczniowie, rodzice oraz nauczyciele) w sobotę 9.03.2019 i spędziliśmy miło czas przygotowując piękne jajka oraz świece wielkanocne.
Dzięki warsztatom niektórzy odkryli w sobie drzemiące w nich talenty. Dziękujemy wszystkim rodzicom za czynny udział w tworzeniu ozdób na kiermasz, a w szczególności Pani Katarzynie Wacławiak, która zaopatrzyła nas w wszelkie potrzebne przybory oraz artykuły plastyczne i przedstawiła nam swoje pomysły na zdobienie jajek.
Zresztą zobaczcie sami jakie wspaniałe dzieła sztuki będzie można zakupić już wkrótce, a dochód ze sprzedaży zasili budżet Rady Rodziców w Szkole Podstawowej w Królowej Polskiej. FOTORELACJA
Lekcje plastyki z udziałem utalentowanych plastycznie mam naszych uczniów
W tym roku szkolnym kolejny raz rodzice czynnie włączają się w działalność szkoły, poświęcając swój czas i dzieląc się swoim talentami. Dnia 1.03.2019 pod czujnym okiem utalentowanych artystycznie mam z klasy IV - Pani Barbary Kłębczyk oraz Katarzyny Wacławiak, uczniowie tworzyli wspaniałe kartki Wielkanocne. Panie chętnie dzieliły się swoimi pomysłami i pomagały uczniom w tworzeniu małych arcydzieł sztuki. Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z niecodziennej lekcji plastyki, a naszym wspaniałym mamom serdecznie DZIĘKUJEMY!!!!!
Podsumowanie DBI 2019
W ostatnim dniu lutego odbył się apel podsumowujący wszystkie podjęte w miesiącu lutym działania mające na celu zapoznanie młodych internautów z zasadami bezpiecznego korzystania z sieci. W ramach apelu nastąpiło rozdanie nagród w konkursach dotyczących bezpieczeństwa w sieci oraz pokaz Lofi Robotów zaprogramowanych przez uczniów biorących udział w programie SuperKoderzy.
Konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w Internecie:
I miejsce - Marcin Homoncik kl.VIII
II miejsce - Dawid Groń kl. VII
III miejsce ex aequo - Julia Michalik, Aleksandra Potoniec, Marta Jelito - dziewczynki z kl.VI
Konkurs Plastyczno - Informatyczny "Bezpieczeństwo w sieci":
I miejsce - Karolinka Krok kl. I
II miejsce - Kacper Lompart kl. III
III miejsce - Martyna Mordarska
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji z obchodów DBI w naszej szkole oraz prezentacji podsumowującej podjęte działania.
Certyfikat WIELKIEGO SERCA - pomogamy naszym czworonożnym pupilom
"Schronisko - azyl dla bezdomnych psiaków. Miejsce, gdzie nieważna jest metryka, ani wygląd. To miejsce, w którym każdy niechciany zwierzak znajdzie ciepły kąt i pełną miskę". Dzięki naszym uczniom i pracownikom szkoły, którzy mają szczerozłote serca mogliśmy wesprzeć bezdomne, porzucone psiaki, które chwilowo swój dom odnalazły w schronisku w Wielogłowach. Tę piękną inicjatywę zaszczepiła w szkole nasza Pani Dyrektor i już kolejny rok spieszymy z pomocą zarówno finansową jak również materialną. Ta wizyta to znakomity przykład na to, że już od najmłodszych lat warto uczyć się miłości i szacunku do innych. Dziewczyny klasy 5, 2 i 3 godnie reprezentowały społeczność naszej szkoły (chciały nawet adoptować małą suczkę🙂).
Zachęcamy wszystkie szkoły do takiej inicjatywy i udzielania pomocy bezdomnym zwierzętom. Dzięki temu możemy uczyć naszych wychowanków przyjaznego stosunku do innych stworzeń i tego, jak wiele zależy od naszej dobrej woli.
Pomoce naukowe dla uczniów klas młodszych
Uczennica klasy V, Alicja Poręba, wykonała z własnej inicjatywy pomoc naukową z języka angielskiego i podarowała ją pierwszakom, którzy serdecznie dziękują starszej koleżance za ten podarunek, z którego będą korzystali na lekcjach języka angielskiego.
CIEMNOŚCI KRYJĄ ZIEMIĘ
26 lutego 2019r w Szkole Podstawowej w Królowej Polskiej obejrzeliśmy przygotowaną przez ucznia klasy VII Patryka Siedlarza, prezentację o historii Żydów, ich religii, a także o społeczeństwie żydowskim w Nowym Sączu przed II wojną światową. Obejrzeliśmy także bardzo ciekawy wywiad z panem Jakubem Müllerem, który przeżył Holocaust. Mieliśmy także okazję dowiedzieć się o współczesnych Chasydach, którzy co roku w kwietniu tłumnie pielgrzymują do Nowego Sącza na cmentarz żydowski przy ul. Rybackiej w rocznicę śmierci cadyka Chaima Halberstama. Prezentacja ta stanowi część składową realizowanego przez naszą szkołę projektu historycznego „Ciemności kryją ziemię”.
KONKURS CZYTELNICZY W KL.III
20 lutego bieżącego roku w kl.III odbył się konkurs czytelniczy, do którego dzieci przygotowywały się kilka tygodni, ćwicząc czytanie każdego dnia, pod czujnym okiem rodziców. Celem konkursu czytelniczego było promowanie wartości czytania, które kształtuje u dzieci inteligencję i wyobraźnię. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody za swoją solidną pracę. Jury w składzie:
Anna Dudzińska - dyrektor szkoły
Jadwiga Rysiewicz - wychowawca kl.III
wyłoniło zwycięzców konkursu:
I - miejsce ex aequo zdobyły: Martyna Mordarska i Patrycja Jarosz
II - miejsce Gabryś Ruszkowicz
III - Olaf Borkowski
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
W dniu 15 lutego w naszej szkole odbyło się pasowanie uczniów klasy 1 na czytelników biblioteki. Najpierw dzieci musiały wykazać się wiedzą na temat poprawnego zachowania się w bibliotece. Doskonale również wiedziały jak należy dbać o wypożyczone książki. Następnie odpowiadały na pytania dotyczące znajomości bajek. Świetnie poradziły sobie z rozpoznawaniem za jakie bajkowe postacie przebrani byli uczniowie z klasy 4. Uroczystego pasowania, zakładką do książki, dokonała Pani Dyrektor Anna Dudzińska. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały upominki – magnesy sowy, a wychowawczyni Dyplom i „Prośby Książki” do powieszenia w klasie. Spotkanie zakończono wspólnym zdjęciem.
Obchody Dnia św. Walentego
Nasz Samorząd Uczniowski pod kierownictwem Pani Danuty Siedlarz działa bardzo prężnie , a jego członkowie zaskakują nas swoją pomysłowością w tym roku szkolnym.
I tak niezmiernie miłym gestem ze strony uczennic z Samorządu Szkolnego był, upieczony przez nie słodki poczęstunek z dedykacją. Tym samym dziewczynki umiliły całej społeczności szkolnej obchody dnia św. Walentego.
WALENTYNKI W BIBLIOTECE
Z okazji Walentynek biblioteka szkolna przygotowała akcję dla uczniów klas 4-8 pt. „RANDKA W CIEMNO Z KSIĄŻKĄ PRZYGODOWĄ”. Oprawione w papier i ozdobione książki, z krótkimi opisami wystawione zostały na szkolnym korytarzu. Chętni uczniowie wybierali sobie książkę, zapisywali swoje dane na listę i zabierali walentynkową zakładkę. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wszystkie przygotowane książki trafiły do czytelników. Uczestnikom akcji życzymy mile spędzonych chwil z książką przygodową.
Wizyta Policjantów w naszej szkole - Bądź bezpieczny w sieci
13 lutego 2019 o godz. 9.00 w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, odbyło się spotkanie naszych uczniów z policjantami z Posterunku Policji w Nawojowej. Spotkanie to było jedną z planowanych inicjatyw związanych z projektem dot. bezpiecznego poruszania się w sieci, który realizowany jest w naszej szkole.
Na początku prelekcji funkcjonariusze omówili zagadnienia dotyczące cyberprzemocy i cyberprzestępczości. Uczniowie dowiedzieli się jakie zagrożenia związane są z światem wirtualnym i przesyłaniem informacji za pomocą internetu. Policjanci przekonywali uczniów, aby dbali o swoje bezpieczeństwo i zwrócili uwagę na odpowiedzialność wynikającą z zamieszczania w sieci własnego i cudzego wizerunku. Przestrzegali również przed kontaktami z nieznajomymi osobami, ponieważ nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie komputera i czy to, co pisze jest prawdą.
Druga część spotkania była przeznaczona dla młodzieży z kl. VI - VIII . W tej części funkcjonariusze poruszyli problemy hejtu, stalkingu, wykradaniu danych osobowych, nagrywaniu i robieniu zdjęć osobom trzecim, gdyż te problemy w szczególności dotyczą ludzi młodych.
Serdecznie dziękujemy Panom policjantom i mamy nadzieję, że takie spotkanie uwrażliwi naszych uczniów na umiejętne korzystanie z Internetu
DOBRZE ZAPROJEKTOWANA SZKOŁA 2019
Dzięki wysiłkowi nauczycieli i uczniów nasza szkoła zdobyła certyfikat
"DOBRZE ZAPROJEKTOWANA SZKOŁA 2019"
za projekt "100 zadań na 100 lat niepodległości". Poczynania związane z projektem można zobaczyć w zakładce 100 zadań
Podziękowania od Pani Minister Edukacji Narodowej
W ostatnich dniach do naszej szkoły dotarły podziękowania od Pani Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej za wspólne odśpiewanie hymnu narodowego w ramach w akcji "Rekord dla Niepodległej" . Bardzo cieszymy się, że nasza mała społeczność szkolna mogła brać udział w takiej akcji, a dla wszystkich była to okazja do przeżycia wspólnoty oraz dumy z bycia Polakiem. Akcja ta świetnie wpisała się w nasz projekt "100 zadań na 100 lat niepodległości". Zdjęcia z odśpiewanego hymnu oraz obchodów można zobaczyć tutaj.
Ogólnopolska akcja DOBRZE CIĘ WIDZIEĆ
Do naszej szkoły dotarły kamizelki odblaskowe dla wszystkich uczniów w ramach projektu Bezpieczna droga i projektu "Dobrze Cię widzieć". Ponadto w ramach zajęć godziny wychowawczej zostanie z uczniami przeprowadzona lekcja z zakresu bezpieczeństwa na drodze i uważności na innych.
Powyższy projekt jest finansowany przez Fundusz Sprawiedliwości. Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej projektu i zapoznania się z materiałami filmowymi tam zamieszczonymi wskazującymi na prawidłowe zachowanie się pieszych na drodze oraz podkreślającymi wagę bycia widocznym dzięki kamizelkom odblaskowym.
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU "Działajmy razem"
5 lutego 2019 obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. W tym roku tematem przewodnim było hasło "Działajmy razem". Z tej okazji w naszej szkole odbył się apel na którym przedstawiono plan wszystkich wydarzeń, które odbędą się w naszej szkole, a dotyczyć będą zagrożeń płynących z korzystania z sieci w nieodpowiedni sposób. Zachęcamy wszystkich do udziału w konkursach oraz odwiedzenia polecanych stron i przeczytania kompendium wiedzy znajdujących się w zakładce DBI na naszej stronie internetowej.
KONKURS MATEMATYCZNY
Nasi uczniowie po raz kolejny wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Matematycznym ,,Pingwin”. Zajęli wysokie miejsca otrzymując dyplomy uznania. Jednak największe gratulacje należą się Dawidowi Groniowi uczniowi klasy VII, który otrzymał wyróżnienie. GRATULACJE !
NIECH ŻYJE BAL!!!
Wszyscy uczniowie bawili się znakomicie przy rytmach różnorodnej muzyki jak przystało na prawdziwy bal. Były pociągi, korowody, kółeczka i tańce w parach. Wszyscy mogli uczestniczyć w zabawach i konkursach. Humor dopisywał zarówno dzieciom, wychowawcom jak i rodzicom. . Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości.
Dziękujemy szczególnie rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie poczęstunku i pięknych strojów.
PAMIĘTAMY I POMAGAMY
To już rok jak uczniowie i nauczyciele naszej szkoły czynnie zaangażowali się w finansowanie edukacji naszej siostry z Wysp Zielonego Przylądka - Isis. Dzięki pomocy i wielkiemu sercu jakie okazujemy, dziesięcioletnia dziewczynka ma możliwość uczyć się i żyć w godnych warunkach. Jest nam za to bardzo szczęśliwa, a w ramach wdzięczności wykonała piękny rysunek dla całej naszej społeczności szkolnej, który został na tablicy ogłoszeń w szkolnym korytarzu i na stronie internetowej. Poniżej też znajduje się jej aktualna fotografia. Pamiętajcie "człowiek jest tyle wart ile dobrego uczyni dla innych". Wszystko o naszej przyjaciółce możecie przeczytać w zakładce wolontariat. Tam też znajduje się zdjęcie rysunku, który do nas przysłała.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
Choć styczeń to miesiąc zimowy, pełen mroźnych chwil, są w nim jednak takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu - to Święto naszych Kochanych Babć i Dziadków.W tym roku ta niecodzienna uroczystość odbyła się 10 stycznia 2019r. Zaproszeni goście, kochani Seniorzy, licznie przybyli w szkolne mury naszej szkoły, gdzie wypatrywały ich podekscytowane i roziskrzone oczy wnucząt. Program artystyczny zainaugurowały klasy starsze. Były występy wokalne, taneczne i recytatorskie. Swoje umiejętności zaprezentował Kabaret "Mimo Wszystko", kolekcję ubrań dla seniorów na sezon wiosna/lato przedstawił szkolny projektant ŻIZU, a na koniec odbył się wspaniały turniej "Babciu dziadku czy potrafisz". Czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa kierowane pod ich adresem i chętnie brali udział w konkursach. Śmiechów i braw nie było końca. Nie obyło się także bez życzeń od Dyrektora szkoły – Pani Anny Dudzińskiej, która nie szczędząc ciepłych słów, życzyła Seniorom wielu szczęśliwych lat w zdrowiu i pogodzie ducha.
Uroczystość zwieńczył słodki poczęstunek, wyczarowany przez niezawodnych rodziców, podczas którego nie brakowało okazji do rozmów, wspomnień oraz śpiewu kolęd, który prowadził Pan Wacław Wacławiak. Specjalnie na tą okazję Pani Katarzyna Wacławak przygotowała śpiewnik kolęd. Pięknie udekorowane stoły uginały się pod ilością smakołyków. Kochani rodzice bardzo wam dziękujemy!! To dzięki wam ta uroczystość przebiegła tak wspaniale i z pewnością zostanie w sercach Seniorów. Dziękujemy!!!
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.
.
Dzika Amazonia
Tuż po świętach 4.01.2019 naszą szkołę odwiedził podróżnik z grupy "Trzask". Jest to grupa ludzi, których zamiłowaniem są egzotyczne podróże, a na spotkaniach z uczniami prezentują materiały fotograficzne z odbytych podróży. Prezentacjom tym towarzyszy bogaty opis słowny zawierający dziesiątki istotnych dla danego rejonu świata informacji, masę ciekawostek, sytuacji i przygód, które miały miejsce w czasie trwania wyjazdu. Nasi uczniowie mogli poczuć klimat Ameryki Południowej i przenieść się dzięki opowiadającemu z wielką pasją podróżnikowi na wyprawę po Amazonce. W czasie pokazu uczestnicy mogli zapoznać się z rekwizytami przywiezionymi z wyprawy, dowiedzieć się jak ostre są zęby piranii, odbyć rejs po najdłuższej rzece świata Amazonce, zobaczyć jak żyje się w indiańskiej wiosce. Wszyscy słuchali z wielką uwagą opisu przygód oraz sytuacji, które spotkały podróżnika w czasie tej 1,5 miesięcznej wyprawy.
PODZIĘKOWANIA DLA NASZEJ SZKOŁY
Do naszej szkoły wpłynęły podziękowania z MCDN w Nowym Sączu za przygotowanie okolicznościowej wystawy z okazji 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
WIGILIA SZKOLNA
Wigilia szkolna to najpiękniejsza i zarazem najbardziej wzruszająca uroczystość, która organizowana jest w naszej szkole. Poczucie wspólnoty i radość ze zbliżającego się cudu narodzin Bożej Dzieciny zgromadziło na sali rekreacyjne uczniów, ich rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły . Oficjalnego rozpoczęcia dokonała p. Anna Dudzińska - dyrektor szkoły, witając wszystkich bardzo serdecznie. Program artystyczny przygotowany przez dzieci kl. I-III pod czujnym okiem nauczycieli: Pani Jadwigi Rysiewicz, Danuty Siedlarz oraz Eweliny Książkiewicz był bardzo bogaty, a wspólne kolędowanie przyniosło wiele radości zebranym. Jednak najważniejszą częścią wieczoru były długo wyczekiwane osobiste życzenia i łamanie się opłatkiem
STROIKI DLA SAMOTNYCH I STARSZYCH
Tuż przed Świtami Bożego Narodzenia przedstawiciele Samorządu Szkolnego w imieniu naszych uczniów oraz pracowników szkoły odwiedzili samotne osoby mieszkające w okolicy szkoły i złożyli im życzenia świąteczne oraz podarowali własnoręcznie zrobione stroiki.
KONKURS STROIKÓW BOŻONARODZENIOWYCH
Uczniowie naszej szkoły chętnie wzięli udział w zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski konkursie stroików bożonarodzeniowych. Dzieła naszych uczniów były wspaniałe, a jurorzy mieli wielki problem z wyborem tego najpiękniejszego. Celem konkursu było min.
-
edukacja dzieci w zakresie poznawania obyczajów, symboliki i znaczenia świątecznych elementów związanych z obrzędowością ludową,
-
kultywowanie tradycji związanej ze świętami Bożego Narodzenia,
-
rozwijanie kreatywności, innowacyjności poprzez pobudzenie aktywności twórczej dzieci,
-
kształtowanie wyobraźni plastycznej,
-
rozwijanie zdolności manualnych.
ŚWIĄTECZNY, MAGICZNY KRAKÓW
Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia (14.12.2018 r) mogliśmy poczuć świąteczną atmosferę w takim magicznym miejscu jakim jest Kraków oraz pracownia produkcji bombek choinkowych "Armar".
Dzięki udziałowi w konkursie "Tradycje Świąt Bożego Narodzenia - oczami dziecka", który organizowała Fundacja Rozwoju Sądecczyzny, uczniowie kl.I-IV mieli tak wspaniałą wycieczkę, połączoną z warsztatami malowania bombek zupełnie za darmo.
Spod szkoły wyruszyliśmy o godz. 10.00. Podróż upłynęła w miarę spokojnie i do królewskiego miasta dotarliśmy ok. godziny 12.00. Na początku zwiedziliśmy Rynek Główny Krakowa oraz jego najważniejsze zabytki. Naszym przewodnikiem w tym magicznym miejscu była Pani dyrektor, która z sentymentem wracała do czasów kiedy mieszkała tutaj jako studentka. Na uczniach szczególne wrażenie zrobił Kościół Mariacki, Jarmark Bożonarodzeniowy oraz piękne dorożki. Po takim spacerze wszyscy zrobili się głodni, dlatego należała się nam przerwa obiadowa.
Następnie, nie czując już doskwierającego głodu udaliśmy się do fabryki produkcji bombek choinkowych "Armar" , gdzie o godz. 16.00 przywitali nas gorąco pracownicy firmy i rozpoczęliśmy warsztaty malowania tych jakże wspaniałych ozdób świątecznych. W trakcie tworzenia dało się usłyszeć odgłos latającej muchy, wszyscy byli tak bardzo skupieni na malowaniu swojej pierwszej w życiu bombki, którą na sam koniec zabraliśmy do domu.
Po warsztatach pracownik firmy oprowadził nas po miejscu swojej pracy i omówił wszystkie procesy powstawania tych małych arcydzieł sztuki. Nasi uczniowie słuchali go z zapartym tchem. Jednak chyba najwspanialszym momentem były zakupy w firmowych sklepie, gdzie można było znaleźć przecudne bombki min. w kształcie postaci z różnych bajek.
Po wizycie w pracowni jednogłośnie stwierdziliśmy, że produkcja bombek wcale nie jest taka prosta i wymaga ogromu cierpliwości, dokładności, zaangażowania, a przede wszystkim talentu. Po pełnym wrażeń dniu wróciliśmy do naszych domów ok. godz. 21.00.
KONKURS PIOSENKI EUROPEJSKIEJ
13 grudnia odbył się w Szkole Podstawowej w Królowej Górnej kolejny Gminny Konkurs Piosenki Europejskiej. Uczestnicy zostali podzieleni na 3 kategorie wiekowe. Komisja konkursowa z pewnością miała twardy orzech do zgryzienia, ponieważ poziom umiejętności wokalno- muzycznych oraz językowych był bardzo wysoki. W rezultacie jednak udało się wyłonić najlepszych, którzy zostali nagrodzeni konkursowymi statuetkami. Wśród laureatów znaleźli się uczniowie naszej szkoły: Martynka Książkiewicz kl.II zajęła III miejsce w kategorii kl.I-III, Magdalena Śmierciak kl.VIII zajęła II w kategorii kl.VII-VIII i oddziały gimnazjalne. Relację oraz zdjęcia z konkursu można obejrzeć na stronie Sądeczanina. Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom.
Wspaniali pływacy !!!!
Jak co roku na pływalni w Nowym Sączu odbyły się zawody z okazji Św. Mikołaja. Ponad 200 dzieci ścigało się z czasem i basenem, ale za to w nagrodę były słodycze, dyplomy i medale dla najlepszych. Wśród medalistów znaleźli się Grzegorz Wacławiak (3 miejsce - chłopcy 2011/2010 oraz Franciszek Wacławiak ( 2 miejsce - chłopcy 2009/2008). Informacje o zawodach oraz zdjęcia dostępne na są stronie sportowysacz.pl/plywacki-mikolaj/ Chłopcom gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów i dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły.
Savoir vivre nie jest nam obcy
Uczniowie klas IV -VI dn. 10.12.2018 obejrzeli seans kinowy pt:"Dziadek do orzechów", a następnie wybrali się do restauracji. Celem lekcji wychowawczej w restauracji było zapoznanie uczniów z zasadami savoir-vivre przy stole, a także wyczulenie młodego człowieka na istotę i wagę kulturalnego zachowania przy stole.
Prowadzący krótką prezentację pan kelner zapoznał nas z następującymi zagadnieniami:
- czym jest nakrycie, jak nakrywać stół (rodzaje nakryć oraz sztućców)
- zasady zachowania się przy stole (postawa, użycie serwetki, wzajemne relacje przy stole, kontakt z kelnerem/obsługą)
Z pewnością od dzisiaj wizyta w dobrej restauracji nie będzie budziła u uczniów skrępowania, a zdobyta wiedza zostanie wykorzystana w najbliższym czasie, choćby podczas nakrywania stołu wigilijnego
NAGRODY ODEBRANE
Tuż przed Mikołajkami przedstawiciele naszych uczniów odebrali słodkie upominki dla kl. I - IV za udział w konkursie "Tradycje Świąt Bożego Narodzenia - oczami dziecka", którego organizatorem była Fundacja Rozwoju Sądecczyzny. Jednak główną nagrodą dla naszych uczniów jest udział w wycieczce do huty produkcji bombek w Krakowie. Serdecznie dziękujemy fundacji i już nie możemy doczekać się 14 grudnia, kiedy to będziemy mogli uczestniczyć w warsztatach malowania bombek.
MIKOŁAJKI !!
Imieniny świętego Mikołaja są co roku doskonałą okazją do oderwania się od rutynowego szkolnego planu dnia. Dla wielu uczniów mikołajki to jeden z najprzyjemniejszych dni w trakcie szkolnego roku.
Mimo braku białego puchu w dniu 6 grudnia 2018 r. długo wyczekiwany Gość wraz ze Śnieżynką przybył do naszej szkoły. Miłych gości dzieci radośnie przywitały piosenką. Najmłodsi uczniowie śmiało podchodzili do Mikołaja i odpowiadali na jego pytania, a w zamian otrzymali upragniony prezent, który wywoływał uśmiech na ich twarzach.
Dodatkowo Pani Dyrektor przypomniała krótko historię postaci św. Mikołaja oraz zwróciła uwagę, że Święty Mikołaj jako "dziadek z brodą" jest stosunkowo nowym tworem.
Gdybyśmy cofnęli się w czasie np. do XVII wieku (czasy Trylogii Sienkiewicza) to byśmy nie zobaczyli nikogo w takim stroju roznoszącego prezenty. Zresztą to samo dotyczy czasu zaborów i Polski międzywojennej, czyli II RP (1918 - 1939). Dawniej gdybyśmy zapytali o św. Mikołaja to uzyskalibyśmy odpowiedź, że był on biskupem z Miry (obecnie miasto Demre w Turcji). Byśmy zapewne usłyszeli legendy związane z postacią tego wyjątkowego świętego, o tym jak rozdawał ludziom prezenty i czynił cuda.
Na koniec wizyty uczniowie zrobili sobie z Mikołajem pamiątkowe zdjęcia i zaprosili go na przyszły rok. Oczekiwane cały rok Mikołajki minęły w bardzo miłej atmosferze i przyniosły całej społeczności wiele radości.
Dzień ten na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów naszej szkoły.
Ponadto oprócz prezentów od Mikołaja Śnieżynki rozdawały każdemu słodkie upominki. Niewątpliwie każdy tego dnia był uśmiechnięty i miał dobry humor. DO ZOBACZENIA W PRZYSZŁYM ROKU :-)
PREZENTY OTRZYMANE - ROBOTY ZBUDOWANE
Dokładnie w dzień Mikołajek otrzymaliśmy prezenty od Fundacji Orange (koszulki, długopisy, breloki itp). To chyba te upominki spowodowały, że tak szybko udało się nam zmontować roboty(tym którzy mieli opóźnienia w budowie) oraz rozpocząć programowanie. Serdecznie dziękujemy Fundacji za upominki. Na kolejnych zajęciach zaczynamy programowanie robotów. Wszystkie nasze poczynania można śledzić na stronie :
https://szkoly.superkoderzy.pl/sc-krolowa-polska/
PARK TRAMPOLIN
29 listopada 2018 roku uczniowie klas 1-3 mieli niezwykłą przyjemność brać udział w nietypowych zajęciach sportowych przeprowadzonych w parku trampolin w Nowym Sączu. Dzieci najpierw pod okiem instruktorów miały przeprowadzoną fachową rozgrzewkę, a następnie mogły poddać się szaleństwom i skokom w kolorowych i miękkich piankach.
Robimy kartki świąteczne
W naszej szkole gościliśmy mamę jednego z uczniów klasy 4, Panią Barbarę Kłębczyk, która podzieliła się z uczniami klas IV - VII swoimi pomysłami na wykonanie kartek świątecznych! Zachwytów nad talentem Pani Basi nie było końca! Uczniowie na wzór przygotowanych kartek wykonali swoje małe dzieła sztuki, które będą cieszyć oko krewnych w okresie Świąt! Pani Basiu ogromnie dziękujemy i zapraszamy na kolejne lekcje plastyki!
Konkurs plastyczny
Uczniowie klas: I, II, III I IV wzięli udział w konkursie plastycznym pt. "Tradycja Świąt Bożego Narodzenia - oczami dzieci". Organizatorem konkursu była Fundacja Rozwoju Sądecczyzny w ramach realizacji projektu pt. "Rozwijamy wspólnie działania - upowszechniając tradycje", współfinansowanym ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. 29 listopada br. jury w składzie: Pani Anna Majda - koordynator projektu z ramienia Fundacji, Pani Grażyna Michalik - pracownik GOK w Kamionce Wielkiej i Pani Elżbieta Velarde Vasquez nauczyciel historii w SP w Królowej Polskiej, dokonały oceny prac.
1. miejsce otrzymała klasa II, 2. miejsce klasa I, 3. miejsce klasa IV i 4. miejsce klasa 3.
5 grudnia br. w siedzibie Fundacji w Starym Sączu nastąpi uroczyste wręczenie nagród.
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
W dniu 19.11.2018 roku odbył się, przygotowany przez SU, apel poświęcony tej tematyce. Uczniowie szkoły zostali zapoznani z listem wystosowanym z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka przez Rzecznika Praw Dziecka - pana Marka Michalaka. Następnie z uwagą obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą praw dziecka i krótki film pt. „Lekcje z Januszem Korczakiem”
SUKCES SPORTOWY
Dziewczynki z klasy VI: Marta Jelito, Julia Michalik, Julia Kruczek zdobyły I miejsce w Gminnym Drużynowym Turnieju Tenisa Stołowego Dziewcząt 2018/2019. Dziękujemy za rozsławianie naszej szkoły.
5 PORCJI ZDROWIA
Klasa II pod opieką pani mgr Danuty Siedlarz wzięła udział w programie "5 porcji zdrowia w szkole"! Uczniowie wykonali wspaniałe prace, które wzięły udział w konkursie. "5 porcji zdrowia w szkole" to program edukacyjny mający na celu zwrócenie uwagi na potrzebę zadbania o edukację w zakresie zbilansowanej diety już od najmłodszych lat.
100 lecie odzyskania niepodległości.
POLSKA WOLNA I NIEPODLEGŁA
Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność.
Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej. Jednocześnie pamiętamy o tym, że wszystko co robimy na co dzień zawdzięczamy wywalczonej, przez pokolenia dumnych Polek i Polaków WOLNOŚCI.
Nasz mała społeczność szkolna do obchodów tego wyjątkowego święta przygotowywała się przez cały rok realizujący systematycznie projekt 100 zadań na 100 lat niepodległości. Ponieważ 11 listopada wypadał w tym roku w niedzielę uroczyste obchody odzyskania niepodległości odbyły się w Szkole Podstawowej w Królowej Polskiej dnia 9 listopada. Program obchodów był bardzo bogaty i miał na celu w jak najdonioślejszy sposób upamiętnić historyczną rocznicę. Jednakże wierzymy, że poprzez obchody oraz ciągłe zgłębianie historii naszego narodu nauczymy się wybiegać myślą naprzód – ku wyzwaniom, które nas czekają, przed którymi stajemy i z którymi możemy się skutecznie mierzyć, budując dziś silną, wolną Polskę.
Program tegorocznych obchodów był bardzo bogaty, a jego punkty były następujące:
-
Spotkanie całej społeczności w sali rekreacyjnej, gdzie Pani dyrektor przywitała wszystkich i zainaugurowała obchody. Następnie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursy "Tworzymy dla niepodległej" na najlepszą gazetkę klasową nawiązującą do obchodów 100 rocznicy niepodległości. W kategorii klas I-III zwyciężyła klasa II, natomiast klasa I otrzymała wyróżnienie. W kategorii klas IV - VIII klasa V zdobyła I miejsce, a klasa VI otrzymała wyróżnienie. Wybór był naprawdę trudny, a efekty pracy uczniów imponujące. Jednak przy ocenie prac największe znaczenie miała samodzielność i pomysłowość. Nagrodą za I miejsce była tablica korkowa do klasy oraz długopisy dla każdego ucznia. Za wyróżnienie w konkursie klasa otrzymywała słodki upominek.
-
Następnie odbył się konkurs wiedzy z historii i języka polskiego "11 wspaniałych na 11 listopada" przygotowany przez Panią Elżbietę Velarde Vasquez oraz Panią Beatę Hałgas. Bezprecedensowo dominowały dziewczynki. Pierwsze miejsce zajęła Sabinka Gomółka z kl.VIII, II miejsce Patrycja Zielińska z kl. VIII, a III miejsce Nicola Ząber z kl. VII. Po konkursie 1 z 11 wystąpiły dziewczynki, które reprezentowały SP w Królowej Polskiej w Gminnym Konkursie piosenki patriotycznej. Martynka z kl. 2 i Julka z kl. 6.
-
O 10.35 odbyła się przerwa obiadowa w trakcie, której uczniowie składali podpisy pod listem, do przyszłych pokoleń napisanym przez klasę VII. List ten został umieszczony w "Kapsule czasu" wraz ze zdjęciami i innymi pamiątkami z obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości.
-
O godzinie 11.00 odsłonięto portret Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uroczystego odsłonięcia dokonała Pani dyrektor Anna Dudzińska oraz przedstawiciele Rady Rodziców. Tuż nad portretem zamieszczono słowa Marszałka Józefa Piłsudskiego: "Kto nie zna przeszłości, nie jest godzien teraźniejszości i niewart przyszłości". Wszyscy uczniowie otrzymali również pamiątkowe przypinki.
-
Punktualnie o 11.11 cała społeczność szkolna, czyli uczniowie, nauczyciele i pracownicy administracji i obsługi, a także zaproszeni rodzice odśpiewali wszystkie zwrotki Hymnu Narodowego.
-
Po hymnie rozpoczęła się uroczysta akademia przygotowana przez Panią Elżbietę Velarde Vasquez, Panią Annę Słaby i Panią Beatę Hałgas.
-
Po akademii nastąpił najbardziej niespodziewany i widowiskowy punkt programu czyli zdmuchnięcie świeczek na torcie rocznicowym oraz słodki poczęstunek.
-
O godzinie 12.30 zakopano uroczyście "Kapsułę czasu" nieopodal posadzonej w kwietniu "Róży niepodległości"
Z okazji świętowania tak ważnego jubileuszu życzyliśmy naszej Ojczyźnie, by zawsze rządzili nią Polacy - ludzie odpowiedzialni, roztropni, Bogiem silni.
Cała społeczność szkolna odśpiewała na koniec akademii pieśń "Boże, coś Polskę", abyśmy już nigdy nie utracili niepodległości.
Wystawa prac naszych uczniów - MCDN w Nowym Sączu
W Małopolskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Nowym Sączu od początku listopada można oglądać prace uczniów Szkoły Podstawowej w Królowej Polskiej. Prace wykonano z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie barwnie przedstawili temat: "Czym jest dla mnie wolność!" oraz symbole narodowe będące przedmiotem dumy każdego Polaka.
XIII Gminny Konkursu Pieśni Patriotycznej
Martynka Książkiewicz uczennica naszej szkoły godnie reprezentowała naszą społeczność w XIII Gminnym Konkursie Pieśni Patriotycznej zajmując II miejsce w kategorii I. Martynka podbiła serca jury piosenką "Taki kraj"
XIV Gminny Konkurs Poezji Patriotycznej
Po wysłuchaniu recytacji uczniów z szkół podstawowych i gimnazjów publicznych z terenu gminy Kamionka Wielka komisja konkursowa postanowiła nagrodzić reprezentantów naszej szkoły. Julia Kruczek zdobyła III miejsce w kategorii drugiej za recytację utworu „Moja piosnka II”- autor C.K. Norwid. Patryk Siedlarz zdobył I miejsce w kategorii III za utwór „Polsko, nie jesteś Ty już niewolnicą”- autor L. Staff. Serdecznie wam gratulujemy
Światełko dla żołnierzy!
W ramach działań patriotycznych uczniowie naszej szkoły jak co roku w okresie listopadowym odwiedzili pobliski cmentarz w Królowej Polskiej, na którym pochowanych jest 41 żołnierzy walczących podczas pierwszej wojny światowej. Dzieci z klas 0-III wraz z wychowawczyniami niosąc znicze i kwiaty ozdobiły pomniki poległych, a także pamiętały o nich w modlitwie.
Porządkujemy cmentarz wojenny
W ramach działań patriotycznych uczniowie klas młodszych oraz starszych tuż przed dniem Wszystkich Świętych zadbali o porządek na cmentarzu wojennym w Królowej Polskiej i z chęcią uporządkowali nagrobki pochowanych tutaj 34 żołnierzy z armii austriacko-węgierskiej i 7 z armii rosyjskiej, poległych lub zmarłych w okresie I wojny światowej. Panie świeć nad ich duszami.
Żywa lekcja historii
12 października 2018r. odbyła się w naszej szkole „ żywa lekcja historii” z udziałem Sybiraka, pana Jana Stanka, który już po raz czwarty gościł w murach naszej szkoły.
Pan Jan nie miał beztroskiego dzieciństwa, jak my. Przyszło mu spędzić młode lata na wygnaniu wraz ze swoją najbliższą rodziną z dala od Ojczyzny na dalekiej Syberii. 10 lutego 1940r. w nocy zapukali do drzwi jego domu w Szczepanowie w województwie tarnopolskim funkcjonariusze NKWD i dali kilkanaście minut na spakowanie się, po czym musieli w pośpiechu opuścić swoje domy i wyruszyć w nieznane. Deportacja odbywała się w straszliwych, nieludzkich warunkach, a temperatura wówczas dochodziła nawet do -40 stopni. Wielu deportowanych nie przeżyło tej wywózki, umierali w drodze z głodu, wyziębienia i wycieczenia. Jechali kilka tygodni w bydlęcych wagonach, a w każdym ok. 50 osób. Rodzina Stanków (mama pana Jana i piątka jego rodzeństwa) dotarła cała na miejsce zesłania, na nieludzką ziemię- wszyscy przeżyli tę morderczą podróż. I tam pracowali w lesie przy ścince drzew. Warunki bytowe były niegodne człowieka- drewniane, zimne baraki, ludzie stłoczeni, głód, choroby, pluskwy i inne insekty, brak warunków higienicznych, katorżnicza praca. Spędzili tam sześć lat. Mieli to szczęście, że udało im się wrócić do Ojczyzny, ale niestety już bez dwóch starszych braci, którzy walczyli w armii gen. Władysława Andersa i polegli na polu walki. W 1946r. przyjechali do Poznania, a stamtąd przybyli do rodziny w Mszalnicy, po czym osiedlili się w Królowej Górnej (wówczas Ruskiej). Kiedy przybyli do Polski radość była nie do opisania.
Wszyscy słuchaliśmy wspomnień Pana Jana z wielkim zaciekawieniem i niedowierzaniem, że człowiek jest w stanie tak wiele znieść i doświadczyć od losu. Jesteśmy Panu Janowi, przyjacielowi naszej szkoły, bardzo wdzięczni, że zechciał wcielić się w rolę wyjątkowego nauczyciela żywej historii i przekazać nam wiedzę na temat Jego historii w sposób wyjątkowy. Mogliśmy zobaczyć pamiątki,tj. zdjęcia i dokumenty, które zachowały się z pobytu na Syberii oraz powrotu do Polski po wojnie.
"Książka przyszła do człowieka"
Akcja „Książka przyszła do człowieka” dla uczniów klas starszych. Na korytarzu przygotowane zostały książki o różnej tematyce. Uczniowie, którzy chcieli wypożyczyć którąś z tych książek, zabierali ją i przychodzili z nią do biblioteki. Tam dodatkowo otrzymali zakładkę z kodem QR. Zakodowane zostały „złote myśli” o książce. Pod niektórymi kodami ukryte były też nagrody. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Większość przygotowanych książek trafiła do czytelników.
Ślubowanie pierwszoklasistów
17 października 2018 roku, w naszej szkole odbyła się niecodzienna ceremonia Pasowania na Ucznia. Odświętnie ubrane i uśmiechnięte dzieci z klasy I złożyły uroczyste ślubowanie, obiecując, że będą pilnymi uczniami i dobrymi kolegami. Pani Dyrektor Anna Dudzińska, kolorowym ołówkiem pasowała przejętych pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej w Królowej Polskiej. Na pamiątkę tak ważnej uroczystości, uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. To wydarzenie wraz z uczniami przeżywali zgromadzeni rodzice, dziadkowie i rodzeństwo. Uroczystość zakończył poczęstunek przygotowany przez rodziców uczniów.
Naszym PIERWSZOKLASISTOM życzymy wielu sukcesów w nauce i samych wspaniałych chwil w szkole. Powodzenia!
Jestem bezpieczny, bo jestem widoczny!
Jak co roku we wrześniu, tak i w tym, uczniowie naszej szkoły zostali uwrażliwieni na konieczność noszenia odblasków podczas jesiennych dni po zmroku. W klasach młodszych została przeprowadzona pogadanka, wyświetlono dwa filmy przedstawiające jakie zagrożenia niesie za sobą nie stosowanie się do przepisu noszenia odblasków po zmroku poza terenem zabudowanym. Dzieci miały też możliwość zadawania pytań, a także wzięcia udziału w odblaskowym konkursie pytań. Na koniec wszyscy uczniowie zostali wyposażeni w kamizelki i opaski odblaskowe ufundowane przez dwóch hojnych tatusiów. Za odblaskowe prezenty jesteśmy bardzo wdzięczni i mamy nadzieję, że dzięki takim akcjom podniesie się poziom bezpieczeństwa uczniów, a także mieszkańców środowiska lokalnego.
Dzień Edukacji Narodowej
15 października, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w naszej szkole, na sali gimnastycznej odbyła się Uroczysta Akademia. W uroczystości tej uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi i zaproszeni emeryci. Na początek głos zabrała Pani Dyrektor, która Nauczycielom, Pracownikom Oświaty oraz Emerytom złożyła najserdeczniejsze życzenia i podziękowania. Następnie rozpoczęła się część artystyczna przygotowana przez uczniów z klas II-III pod okiem p. Jadwigi Rysiewicz i p. Danuty Siedlarz, w której uczniowie zaprezentowali swoje zdolności aktorskie.
Patriotyczne śpiewanie na przerwie
11 października, miesiąc przed obchodami 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, społeczność szkolna rozpoczęła przygotowania do świętowania tak ważnej dla nas Polaków rocznicy od słuchania i wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, które odbywało się podczas wszystkich przerw lekcyjnych tego dnia. Na tę okazję przygotowano śpiewniki patriotyczne oraz kącik, gdzie uczniowie mogli usiąść do wspólnego śpiewania.
Mówimy NIE narkotykom i dopalaczom
8 października uczeń kl. V Mateusz Jaworski przygotował dla naszych uczniów prelekcję w której poruszył temat narkotyków i dopalaczy oraz ich wpływu na nasze zdrowie. Mateusz w swojej prezentacji dobitnie ukazał jakie spustoszenie wyrządzają te środki odurzające w życiu oraz organizmie człowieka, który jest uzależniony. Mamy nadzieję, że prelekcja będzie przestrogą dla każdego ucznia i będą oni pamiętać, że każde spróbowanie jest otwarciem furtki do nałogu. Pamiętajmy NARKOTYKI = ŚMIERĆ
SMOG ZABIJA
Dnia 26 września w Szkole Podstawowej w Królowej Polskiej w oddziale przedszkolnym odbyła się akcja edukacyjna dotycząca zanieczyszczenia i ochrony powietrza. Niezwykle atrakcyjne zajęcia przeprowadził Pan Przemysław Lebda - ekodoradca w Gminie Kamionka Wielka. Opowiedział również o zasadności korzystania z oczyszczacza powietrza, który dzieci z oddziału przedszkolnego otrzymały od Marszałka Województwa Małopolskiego w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE pod nazwą "Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego - Małopolska w zdrowej atmosferze" - współfinansowanego ze środków Programu LIFE Unii Europejskiej, 31 sierpnia 2018 r. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie
BĘDZIEMY BEZPIECZNI NA DRODZE
Nastała już jesień coraz szybciej robi się ciemno, a rano pojawia się mgła, taka aura niestety powoduje, iż jesteśmy mniej widoczni przez kierowców na ulicy. W tym roku szkolnym PZU w ramach akcji "Akcja Odblaski – dziecko bezpieczne na drodze”, przekazało dla wszystkich uczniów kl.I-III szkół odblaski z wbudowaną migającą lampką Nasi uczniowie również otrzymali te odblaski i mamy nadzieję, że będą je nosić, a w ten sposób zadbają o swoje bezpieczeństwo na drodze.
Dzień Głośnego Czytania
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Jest obchodzony 29 września. Data ta wiąże się z rocznicą urodzin autorki książek dla dzieci Janiny Porazińskiej. Uczniowie naszej szkoły zgromadzili się na sali rekreacyjnej. Dla swoich kolegów i koleżanek pięknie czytali przedstawiciele klasy 6 i 7 przygotowani pod kierunkiem polonisty. W związku z obchodami 100.rocznicy Odzyskania Niepodległości zaprezentowali oni wiersze oraz legendy związane z historią naszego kraju.
Biało - Czerwony rajd dzieci św. Kingi
Dnia 18 września 2018 w ramach obchodów 100 ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI uczniowie naszej szkoły na zaproszenie organizatora rajdu Szkoły Podstawowej nr: 2 w Kamionce Wielkiej wraz z uczniami Szkoły Podstawowej w Boguszy wzięli udział w rajdzie na Czarną Kępicę. Wszyscy uczestnicy byli ubrani w barwy narodowe. Na początku organizator Pan dyrektor Mariusz Popiela przywitał zebranych i odśpiewano Hymn Państwowy. Później była wspólna integracja, śpiewanie pieśni patriotycznych i smaczny poczęstunek w jakże pięknych okolicznościach przyrody (widoki zapierały dech w piersiach). Dziękujemy serdecznie za zaproszenie i organizację spotkania, która była na bardzo wysokim poziomie. Wyprawa ta uświadomiła na w jak pięknych okolicach mieszkamy oraz jakich wspaniałych sąsiadów mamy. Dziękujemy !!!!.
Prezent od Stowarzyszenia Doliny Królówki
Dnia 11 września nasza szkoła z okazji zbliżającej się 100 rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości otrzymała stojak na flagi (wraz z flagą Polski i Unii Europejskiej) od Stowarzyszenia Doliny Królówki. Serdecznie dziękujemy w imieniu uczniów jak i nauczycieli za tak piękny prezent, który zdobi korytarz naszej szkoły.
Pokaz słowno - muzyczny "Moja Ojczyzna"
17 września naszą szkołę odwiedził artysta z pokazem słowno- muzycznym o tematyce patriotycznej. Na początku przypomniane zostały symbole narodowe oraz drogi Polski do wolności, a następnie nastał czas na wspólne uczenie się i śpiewnie pieśni patriotycznych tych bardzo i mniej znanych. Uczniowie byli zachwyceni wszyscy chętnie śpiewali i nawet były bisy.były niesamowite. Zachęcamy do obejrzenia foto relacji.
Warsztaty robienia biżuterii oraz ilustracji i kartykatury.
Dnia 12 września uczniowie klas II-IV mogli wziąć udział w warsztatach robienia biżuterii, a klas starszych ilustracji i komiksu. Pod okiem instruktora Marty Jędras uczniowie młodszych kals poznali zasady projektowania oraz tworzenia biżuterii. Starsze klasy pod opieką Pana Szymona Teluka - malarza, rysownika, ilustratora, karykaturzysty, poznały historię komiksu oraz zasady tworzenia fikcyjnej postaci. Na koniec każdy wymyślił i rysował krok po kroku swojego bohatera. Efekty pracy naszych uczniów były niesamowite. Zachęcamy do obejrzenia foto relacji.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019
3 IX odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w naszej szkole. Pani dyrektor Anna Dudzińska serdecznie powitała wszystkich uczniów – w szczególności uczniów, którzy po raz pierwszy przyszli do naszej szkoły oraz rodziców i grono pedagogiczne. Po odśpiewaniu hymnu uczniowie w krótkiej akademii przypomnieli nam, że nie zawsze w historii naszego kraju wrzesień był wesoły, gdyż w 1939 roku rozpoczęła się II Wojna Światowa, a nasza Ojczyzna została zaatakowana przez Państwo Niemieckie.
Życzymy wszystkim uczniom, aby historia więcej się nie powtórzyła i by korzystając z wolności i możliwości nauki odnosili wiele sukcesów oraz doświadczali radosnych chwil spędzonych w naszej szkole.